مهم ترین قسمت خودرو شما سیستم ترمز می باشد که نقش مهم و اساسی در خودرو شما ایفا می کند. اگر ترمز ماشین شما نقص پیدا کند ممکن است خسارت جانی و مالی جبران ناپذیری به شما وارد شود. پس سیستم ترمز خودرو هم مانند سایر قسمت های خودرو نیاز به سرویس ماهیانه دارد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به قسمت فنی خودرو دقت زیادی می کنید و دوست ندارید هیچ وقت بخاطر وجود نقص فنی در خودرو در راه بمانید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به قسمت ترمز خودرو بیشتر اهمیت دهید. سیستم ترمز خودرو شامل بوستر ترمز، پمپ ترمز، دیسک چرخ جلو و عقب، خودرو های قدیمی تر کاسه چرخ عقب، لنت ترمز، مخزن روغن ترمز می باشند. بیشترین علت خرابی بخش های مختلف ترمز خودرو، کم شدن میزان روغن ترمز و استفاده از روغن ترمز کهربایی نامرغوب است. پس لازمه داشتن یک سیستم ترمز خوب، داشتن یک روغن ترمز خوب و باکیفیت است. روغن ترمزها با نام ها و برند های مختلفی در بازار موجود هستند. متاسفانه تقلبی آن ها هم بسیار زیاد است. این امر باعث شده که انتخاب شما سخت شود و نتوانید بدون داشتن علم در این زمینه روغن‌ترمز مناسب خودروی خود را خریداری کنید.

اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید و سر رشته خرید روغن‌ترمز خوب و باکیفیت را ندارید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید، زیرا شامل تمامی نکات مهم و کاربردی برای خرید روغن ترمز خوب و با کیفیت می باشد.

روغن‌ترمز چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در واقع نوعی مایع است که با فشار بالا کار می کند و زمانی که تحت فشار قرار می گیرد تراکم پیدا نمی کند. روغن ترمز نوعی مایع هیدرولیکی هم محسوب می شود. سیستم ترمز خودرو بدون این مایع از کار خواهد افتاد و کارایی لازم را ندارد. وقتی شما پدال ترمز را فشار می دهید پمپ و پوستر ترمز، روغن ترمز را با فشار زیاد از طریق لوله های فولادی به کالیپرهای چهار چرخ انتقال می دهد و فشار روغن لنت ها را جلو می برد، برخورد لنت با دیسک باعث توقف خودرو می شود.

انواع روغن ترمزهای موجود در بازار:

روغن ترمز ها بر مبنای نقطه جوش، هوای مرطوب و خشک با هم تفاوت دارند. این روغن ها برای خودرو های لوکس به سه گروه, DOT 4, DOT 3, DOT 5, تقسیم بندی می شوند. با دو رنگ آبی و نارنجی در بازار موجود هستند. اگر روغن‌ترمز قبلی شما آبی است، حتما باید روغن ترمز آبی اضافه نمایید و اگر روغن ترمز قبلی شما نارنجی است می بایست حتما به آن روغن ترمز نارنجی اضافه کنید، زیرا پایه مواد شیمیایی آن ها با هم متفاوت است.

کدام روغن ترمز از نظر DOT از همه بهتر است؟

در ابتدا بهتر است در مورد نوع DOT روغن‌ترمز مطالبی مطرح کنیم، که به وسیله آن می توانید بر اساس نیاز خود روغن‌ترمز با DOT مورد نظر خود را خریداری کنید. هرچه عدد DOT بیشتر باشد نقطه جوش بالاتری دارد.

روغن‌ترمز با DOT 3:

این نوع روغن‌ترمز به رنگ کهربایی و پایه گلیکول است. در آب و هوای خشک دارای نقطه جوش ۴۰۱ درجه فارنهایت یعنی پایین ترین نقطه جوش هستند. این نوع روغن برای کارایی مناسب می بایست هر ساله تعویض گردد.

روغن‌ترمز با DOT 4:

اروپایی ها بیشتر برای خودرو های خود از این روغن ترمز استفاده می کنند، با این حال ماده پایه این روغن ترمز هم گلیکول است. نقطه جوش آن ها ۴۶۶ درجه فارنهایت و از DOT 3 بالاتر است و این موضوع سبب می شود رطوبت کمتری جذب کنند. شاید علت استفاده آب و هوای مرطوب اروپا باشد. قیمت این مدل دو برابر مدل DOT 3 می باشد. به دلیل داشتن یک سری مواد شیمیایی نظیر افزودنی های بورات و استر عملکرد بهتری دارند. رنگ این نوع روغن ترمز هم کهربایی است و می توان آن را با DOT 3 مخلوط کرد.

روغن‌ترمز با DOT 5 :

ماده تشکیل دهنده این نوع روغن ترمز سیلیکون، رنگ آن ها بنفش می باشد. نسبت به دو مدل قبلی بسیار گران قیمت هستند. این نوع از روغن ترمز هم مانند سایر نمونه های قبلی رطوبت را جذب نمی کند. با هر سیستم ترمزی سازگار نیست. نقطه جوش خیلی بالایی دارد. هر مایعی که وارد آن می شود را از بین می برد همین امر باعث می شود در شرایط دمایی نامساعد خیلی سریع منجمد یا به جوش آیند.

نقطه جوش آن در شرایط آب و هوایی خشک ۵۰۰ درجه و در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۳۵۶ درجه فارنهایت می رسد. این روغن را نباید با سایر روغن ها ترکیب کرد. این روغن برای خودروهایی که از آن ها زیاد استفاده نمی کنید و مدت زیادی در پارکینگ هستند، مناسب است. بیشتر برای ماشین آلات جنگی بکار می رود.

ویژگی های یک روغن ترمز خوب چیست؟

  • با کاهش دما نباید منجمد شود و می بایست سیال بماند.
  • با افزایش دما نباید تبخیر شود و یا به جوش بیاید و از خود مقاومت نشان دهد.
  • می بایست از خورده شدن و خوردگی قسمت های مختلف سیستم ترمز جلوگیری کند.
  • نیاز به تعویض به صورت سالیانه نداشته باشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید روغن‌ترمز مورد نظرتان را خریداری نمایید. ما برای سهولت کار شما، لیستی از نمونه روغن‌ترمز باکیفیت، محبوب و پرفروش را برای شما جمع آوری کرده ایم. با کلیک روی هر تصویر یا زدن دکمه ی زیر هر آیتم، اطلاعات بیشتری از هر محصول را درافت کنید.


روغن ترمز خودرو تکستار مدل  DOT 4  حجم 250 میلی لیتر

روغن ترمز خودرو تکستار مدل DOT 4 حجم 250 میلی لیتر

مشاهده قیمت روز و خرید


روغن ترمز خودرو کاسپین مدل Dot 4 حجم 250 میلی‌ لیتر

روغن ترمز خودرو کاسپین مدل Dot 4 حجم 250 میلی‌ لیتر

مشاهده قیمت روز و خرید


روغن ترمز خودرو پارس شیمی مدل Dot 4 حجم 250 میلی‌ لیتر

روغن ترمز خودرو پارس شیمی مدل Dot 4 حجم 250 میلی‌ لیتر

مشاهده قیمت روز و خرید


روغن ترمز خودرو آیسین مدل DOT4 ظرفیت 500 میلی لیتر

روغن ترمز خودرو آیسین مدل DOT4 ظرفیت 500 میلی لیتر

مشاهده قیمت روز و خرید